Sığacık Pazarı

Sığacık Pazarı

Çevre köylerdeki üreticilerin ürettiği ürünler ve el işlerinin olduğu pazar Türkiye’nin en ilgi gören pazarları arasında. Pazarda özellikle kale içinde yaşayan halk evinin kapısına tezgahını atıyor. Tavuğunun yumurtasını, hazırladığı kışlık tarhanasını, odun ateşinde pişen ekmeklerini, el açması tepsi böreklerini ve doğadan topladığı otlarını bizlere sunuyor.

Kale avlusu çevresinde oluşturulan köy pazarında ise yalnızca Seferihisar’ın köylerinden gelen çiftçiler bahçelerinde ürettikleri ürünleri satıyor. Bu pazarda halden ürün göremezsiniz, hepsi doğal ve yerel üreticiden. Hani genellikle pazarlarda bağırtılar, yerlerde çöpler olur ya burada öyle bir sahne görmeniz mümkün değil. Samimiyet, güleryüz ve özlenen köy yaşamının tüm özellikleri aynı yerde birleşince dahasına ihtiyaç kalmıyor. Eğer Sığacık’a yolunuz Pazar günü düşerse bu pazarı ziyaret etmeden ayrılmayın.

Rengarenk pazarın çeşit çeşit güzellikleri, içten Ege insanı ile birleşince cıvıl cıvıl, tadından yenmeyen bir ortama dönüşüyor. Sokaklara girip çıkıyorsunuz, tezgahlar ve sıcak gülümsemeler sizi çağırıyor. Hemen her sokakta oturabileceğiniz, çayınızı yudumlayıp, ev yapımı tatlılar, el açması gözlemeler yiyebileceğiniz yerler var. Karpuz reçeli mi ararsınız, domates reçeli mi, ne ararsanız var. Kurutulmuş çeşit çeşit şifalı otlar, halkın kendi zeytin ağaçlarından ürettikleri doğal zeytinler, zeytinyağları ve zeytinyağlı sabunları… Çok daha fazlasını Sığacık Pazarı’nda bulacaksınız.

Bilgiler

  • İl: İzmir
  • İlçe: Seferihisar
  • Semt: Sığacık