Sığacık Kalesi

Sığacık Kalesi

Tarih boyunca kaleler şehri korumak amacıyla yapılmış olsa da Sığacık Kalesi deniz üssü ve gümrük kontrol merkezi olarak kullanılmış. Kaleyi keşfetmeye heybetli kapılarından birinden içeri girerek başlayabilirsiniz.

Sığacık Kalesi hala içinde hayatın devam ettiği az sayıdaki kalelerden biri olduğundan büyük bir özenle korunuyor. Kale içinde geleneksel Sığacık evleri, cami, hamam ve mescit bulunuyor. Evlerinin çoğu kerpiçten yapılmış ve evlerin birçoğunda iç avlu bulunuyor. Bu yüzden burada gezerken büyükçe bir kale görmeyeceksiniz çünkü Sığacık Kalesi evleri de içine alan surlar ve kulelerden oluşuyor.

Sığacık Kalesi, Türkiye'nin İzmir ilinin Seferihisar ilçesinde bulunan bir kaledir. Adını aldığı Sığacık Mahallesi'nde, günümüzde de kullanılan Sığacık Limanı'nın hemen kuzeydoğusunda yer alır. Sığacık Kalesi'nin Selçuklular döneminde yapıldığı tahmin edilmektedir. Aydınoğulları ve Osmanlılar döneminde tamir gören kalenin en önemli tamir aşaması Osmanlılar döneminde Piri Reis'in önerisiyle Rodos Seferi'ne hazırlanan Kanuni Sultan Süleyman'ın emri üzerine donanma komutanı Parlak Mustafa Paşa tarafından Teos harabelerinin taş ocağı olarak kullanılmasıyla 1521-1522 arasında gerçekleşti.

Bilgiler