Sığacık

Sığacık

Türkiye’nin ilk yavaş şehri, huzurun ve sakinliğin ilk adresi olan Seferihisar; M.Ö. 2 bin yılından beri yaşayan büyük bir tarihe sahip. Şarap tanrısı Dionysos’un memleketi, eskilerde Seferihisar’ın ufacık bir balıkçı köyü olan Sığacık, şimdilerde sakin yaşam tarzıyla günden güne ününe ün katıyor. Bu rehberde Seferihisar ve Sığacık’ta gezilecek yerler konusunda yerel bir gezginden öneriler bulacaksınız.

Cittaslow Nedir?

İtalyanca “citta” yani şehir ve İngilizce “slow” yani yavaş kelimelerinden oluşan Cittaslow, “Sakin Şehir” anlamına geliyor. İlk olarak 1999 yılında İtalya’da küreselleşmenin kentleri sıradanlaştırmasına karşı kurulmuş, uluslararası bir kent hareketi olarak başlamış. Dolayısıyla Cittaslow akımını, yerel kimliğini koruyarak dünyada adından söz ettiren kasabaların katıldığı bir birlik gibi düşünebiliriz. Ayrıca, yerel tatları sadece eskilerin hatırlayabildiği kavramlar olmaktan çıkarıp, sonraki nesiller ile paylaşmak hedefleniyor.

Cittaslow felsefesinin hayat bulması için yerel üreticiler destekleniyor ve onların ürünlerini satabilecekleri satış merkezleri oluşturuluyor. Bu sırada çevreye ve insana zararlı olmayan, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı teşvik ediliyor. Belki de bu felsefede en önemli şey bir şehrin dünyada var olan binlerce şehirden kendini farklılaştırması oluyor. Cittaslow birliğine katılabilmek içinde Seferihisar, 2009 yılında 70 kriteri de sağladı ve Türkiye’nin ilk Cittaslow şehri olmayı başardı.

Sığacık’ta Ne Yapılır?

  • Pazar günleri kale içinde kurulan Sığacık pazarını mutlaka ziyaret etmelisiniz. Eğer hafta içi yolunuz düşerse Salı günleri Seferihisar’ın merkezinde kurulan köy ürünleri pazarına da uğrayabilirsiniz. Bu sayede “Sakin Şehir” kavramını her yönüyle göreceksiniz.
  • Tarihi 1520’lere kadar dayanan Sığacık Kalesi ziyaret edilmesi gerekenler arasında. Kalenin surlarına çıkıp enfes Sığacık Limanı manzarası izleyebilirsiniz.
  • Kurucusu Dioysos’un oğlu Athames olan ve M.Ö. 1000 yıllarında İyon kolonisi olarak kurulmuş olan Teos Antik Kenti ziyaret edilebilir. Tarih severler mutlaka ziyaret etmeliler.
  • Pazarda satılan doğal sabunlardan, çeşit çeşit reçellerden ve Ege’nin otlarından alabilirsiniz.
  • Sığacık kale içi sokaklarında dolaşıp, yaşamın nasıl sürdüğünü görebilirsiniz. Evlerinin önünde sandalyesini atıp oturmuş yerlilerden Seferihisar’ın hikayelerini dinleyebilirsiniz.
  • Eğer gün batımında giderseniz muhteşem manzarasının tadını da çıkarabilirsiniz. Ayrıca Gödence Köyü zeytinyağı ile ünlü, köyde bulunan kooperatiften evinize zeytinyağınızı da alabilirsiniz.
  • Yerel oluşumlar tarafından desteklenerek dünyanın en kaliteli mandalinasından biri olan Satsuma bu bölgede yetişiyor. Bununla birlikte Seferihisar’da mandalinanın tanıtımı, üreticilerin desteklenmesi amacıyla her yıl Kasım ayında geleneksel olarak düzenlenen Mandalina Şenliği’ne katılabilirsiniz

Bilgiler

  • İl: İzmir
  • İlçe: Seferihisar
  • Semt: Sığacık